T.C. Sağlık Bakanlığı
İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi
Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Erişkin KVC Yoğun Bakım Ünitesi


KARDİYOVASKÜLER CERRAHİ YETİŞKİN YOĞUN BAKIM

           Kardiyovasküler Cerrahi (KVC) Yetişkin Yoğun Bakım Birimi; deneyimli uzman kadrosuyla hastalarımızın sağlığını korumak, var olan hastalıklarını modern teknolojik cihazlarla muayene, tetkik, teşhis ve tedavi etmek amacıyla, dünya standartlarında etkin, güvenilir ve kaliteli bir hizmet vermektedir.

           Ameliyat kadar, ameliyat sonrası dönem de önemlidir. Bu nedenle, gerektiği durumlarda yoğun bakım ünitesinin varlığı yaşamsal bir önem taşımaktadır. Kardiyovasküler Cerrahi (KVC) Yetişkin Yoğun Bakım Ünitemiz bu ihtiyaca en hızlı cevap verilebilecek şekilde düzenlenmiştir. 20 yataklı olarak alanında uzmanlaşmış doktor ve modern teknolojisi, özel eğitimli yoğun bakım hemşireliği sertifikalarına sahip hemşire kadrosu ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

           Kardiyovasküler Cerrahi (KVC) Yetişkin Yoğun Bakım Ünitesi'nin işlevi, kalp damar ameliyatı geçirmiş ya da geçirecek olan hastaların, hayati önem taşıyan fonksiyonlarının kesintisiz takibi ve desteklenmesidir.

           Kardiyovasküler Cerrahi (KVC) Yetişkin Yoğun Bakım Ünitesi genellikle birden ortaya çıkan ve herhangi bir tedavi/işlem yapılmazsa hastanın yaşamını yitirmesine yol açacak kritik kalp hastalıklarının yakından izlenmesi amacıyla düzenlenmiş bir bölümdür. Kalp hastalığı açısından ciddi hayati risk altında olan hastaların, sürekli yoğun olarak yakından takip edilmeleri ve hayati bulgularda oluşacak en ufak bir değişikliğin tespit edilip, anında müdahale edilmesi gerekmektedir.

           Hastanemiz Kardiyovasküler Cerrahi (KVC) Yetişkin Yoğun Bakım Ünitesi'nde hastalarımızın; monitörle sürekli kalp atış sayısı, ritmi (gerektiğinde EKG'nin ST analizi), arteriel kan basıncı (sistolik, diyastolik) kandaki oksijenle doyurulma yüzdesi, solunum sayısı, vücut ısısı, gerektiğinde ETCO2, bunlara paralel olarak, saatlik kanama miktarı, idrar çıkış miktarı, solunum cihazının parametreleri ve belirli aralıklarla arteriel kan gazlarının analizi takip edilir.

            Kalp yetmezliği olan hastalara medikal tedavi ve gelişmiş teknolojik cihazlar ile tıbbi destek sağlanabilmektedir. Solunum yetmezliğinde son teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Multidisipliner yaklaşım gerektiren hastalarımıza, hastanemizin seçkin uzman kadrosundan ve tüm branşlardan anında konsültasyon sağlanabilmektedir.                                                              

KARDİYOVASKÜLER CERRAHİ YETİŞKİN İZOLASYON YOĞUN BAKIM

            Kardiyovasküler Cerrahi (KVC) Yetişkin İzolasyon Yoğun Bakım Ünitemiz 4 yataklı, tek kişilik hasta odalarından oluşmakta olup, izolasyon önlemlerinin alınması gereken hastalara alanında uzmanlaşmış doktor ve yoğun bakım hemşireliği sertifikalarına sahip hemşire kadrosu ile 24 saat kesintisiz hizmet verilmektedir.