Robotik Cerrahi
28 Nisan 2021


           

ROBOTİK KALP CERRAHİSİ MERKEZİ

İstanbul SBÜ Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi Robotik Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi bu prensipten hareketle, 2013 yılından bu yana robotik kalp ameliyatlarını başarıyla uygulamaktadır. Merkezimiz vaka yoğunluğu ve tecrübesi ile Türkiye de ilk sırada ve Avrupa’nın sayılı merkezleri arasındadır.

Merkezimiz gerek minimal invaziv, gerekse robotik kalp ameliyatları için yurt içinden ve yurt  dışından gelen hekimlere eğitim verilen bir merkez durumundadır.

Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezimizde Mayıs 2013 yılından itibaren pek çok kalp ameliyatı göğüs kafesinde minik kesilerle gerçekleştirilmekte olup göğüs duvarı açılmamıştır. Şu ana kadar 650 den fazla hasta minimal invaziv robotik kalp cerrahisi tekniği kullanılarak tedavi edilmiştir.

Robotik cerrahi tekniği ile koroner bypass ameliyatları (robotik-yardımlı Mini-bypass), mitral kapak tamiri ve değişimi, kalp içindeki deliklerin (ASD gibi) ya da doğumsal anomalilerin  (PAPVD gibi) düzeltilmesi, ritim bozukluklarının ablasyon tekniği ile düzeltilmesi ve kalp içindeki tümörlerin çıkartılması gibi birçok farklı işlem yapılmaktadır.

Davinci robotu ile en ileri seviyede kalp ameliyatları göğüs kafesi açılmadan başarı ile gerçekleşmektedir.

- Koroner bypass (mini-bypass / kapalı bypass ameliyatları)

- Kalp deliklerinin (ASD, PAPVD gibi) kapatılması

- Kalp kapak ameliyatları (mitral kapak tamiri ve replasmanı / değişimi)

- Kalp tümörlerinin çıkartılması

- Aritmi ameliyatları

 

Robotik ameliyatlar ile hastanemiz tıbbi literatüre de ülkemiz adına önemli katkılarda bulunmuştur.

Robotik kalp ameliyatlarının yanı sıra hastanemizde robotik göğüs cerrahi vakaları da alanında ve endoskopik cerrahide uzman doktorlar tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Bu alanda da hastanemiz robotik tekniğin göğüs cerrahisinde kullanımı ile önemli başarılara imza atmıştır. 
   
  İletişim : (0212) 692 20 00 
  Dahili: 4026 ya da 1129 / 4028