T.C. Sağlık Bakanlığı
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü
İstanbul Mehmet Akif Ersoy
Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi
Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

AmeliyathaneAMELİYATHANE


Ameliyathane birimimiz A bloğumuzda 10 yetişkin ameliyathane salonu ve B bloğumuzda 3 çocuk ameliyathane salonu olmak üzere aktif toplam 13 ameliyathane salonu ile deneyimli uzman kadrosuyla ,kalp damar cerrahisi, konjenital kalp cerrahisi, göğüs cerrahi , plastik cerrahi alanlarında hastalarımızın cerrahi tedavilerini gerçekleştirmek amacıyla hasta odaklı ve tıbbi etiğe uygun hizmet anlayışından ayrılmadan hizmet vermektedir.


Kalp ve damar cerrahisinde kalp damar cerrahisi uzmanları, anestezi doktorları, konsültan hekımler, hemşireler, perfüzyonistler, teknikerler ile beraber tüm hastalarımız için özellikli hasta bakımı programı oluşturmaktayız. Bu multidisipliner yaklaşım ile merkezimizde yüksek riskli kalp hastalarının da başarı ile tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.


Hastanemiz ameliyathane biriminde modern teknolojik cihazların kullanıldığı 13 ameliyat odamız bulunmaktadır. Ameliyathanemizde cerrahide son teknoloji endoskopik robotik davinci sistemi ile; kalp cerrahisi, göğüs cerrahisi ve üroloji ameliyatları yapılmaktadır,ayrıca minimal invazif kalp cerrahisinin yapılması için tüm teknik altyapımız mevcut olup bu ameliyatlar başarı ile gerçekleştirilmektedir. Ameliyathanemizde aylık ortalama 400 açık cerrahi ve 30 robotik cerrahi ameliyatı yapılmaktadır.

Hastanemiz ameliyathanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde yapılan ameliyatlar;

 • Koroner Arter Baypass Cerrahisi

 • Kapak Ameliyatları

 • Kapak Tamiri

 • Aort ve büyük damar Cerrahisi

 • Doğuştan kalp hastalıklarının cerrahi tedavisi

 • Ritim bozukluklarının cerrahi tedavisi

Minimal invazif kalp ameliyatları ise küçük kesiler ile başarıyla uygulanmaktadır. Bu ameliyatlarımız;

 • Küçük kesi ile aort kapak cerrahisi (J, T, parasternal insizyonlar ile)

 • Küçük kesi ile mitral kapak ameliyatları

 • Küçük kesiden Aort cerrahisi

Minimal invazif Robotik Kalp Ameliyatları da hastanemizde 2013 yılından bu yana başarıyla uygulanmaktadır. Bu alanda ülkemizde lider hastanelerden biri olarak ekibimiz bu alanda Avrupa ve dünyada önemli bir yerdedir.

Robotik kalp cerrahisi ile uygun hastalarda aşagıdaki ameliyatlar yapılabilmektedir.

 • Mitral ve triküspit kapak ameliyatları (tamir ya da değişim)

_ Koroner arter bypass cerrahisi

 • Kalp deliklerinin (ASD) kapatılması

 • Ritim bozukluklarının tedavisi

_ Kalp içi tumorlerın çıkartılması

Ameliyathanemizde Konjenital kalp cerrahisinde kompleks kardiyak cerrahiler başta olmak üzere tüm konjenital kalp cerrahisi ameliyatları başarı ile uygulanmaktadır.

Ameliyathanemiz güvenilir, çağdaş, ekonomik, verimli, hızlı ve kaliteli sağlık hizmeti sunmak ve kalp damar cerrahisi akademik çalışmalara ve bilimsel araştırmalara olanak sağlayarak, sağlıkla ilgili yeni bilgi ve uygulamaların geliştirilmesi için ;hasta ve çalışan memnuniyetini göz önüne alarak 7 gün 24 saat kesintisiz çalışmalarına devam etmektedir.